Reprezentacja Polski IKU na drugim miejscu w towarzyskim trójmeczu międzypaństwowym kumite drużynowego kobiet Włochy-Polska-Irlandia Północna rozegranym 17 grudnia 2023 r. we włoskim Civitavecchia!
Nasza drużyna w składzie: Krystyna Gawlik (Satori Jastrowie), Natalia Bombolewska i Wioleta Cichoń (obie Bushikan Szczecin), prowadzona przez Trenera Reprezentacji Polski kumite Karate Generalnego IKU Zdzisława Nowaka w pierwszym meczu uległa karateczkom gospodarzy 1:2, a w kolejnej rozgrywce pokonała Irlandię Północną 3:2. Wszystkie mecze były bardzo wyrównane i zacięte – nie brakowało mocnych, często bardzo bolesnych uderzeń i kopnięć, co kontrastowało z towarzyskim charakterem spotkania, lecz było znakomite dla oka
Na miejscu nasza ekipa zwiedziłą Civitavecchię i Rzym, był też czas na wspólne posiłki z organizatorem oraz ekipą Irlandii Północnej.
Prezes Polskiego Zjednoczenia Karate Paweł Bombolewski wziął także udział w posiedzeniu Komitetu Technicznego Międzynarodowej Unii Karate (IKU), gdzie wraz z dwoma innymi członkami tego ciała (Stefano Pucci i Terry Boyle) dyskutowali nad możliwymi ulepszeniami przepisów IKU Sędziował także w meczu oraz na lokalnym Memoriale Spartaco Pucci
Rekordowy pod względem frekwencji V Puchar Polski UKF odbył się w Szczecinie W imprezie wzięło udział 200 zawodników z 10 klubów, reprezentujących Karate Generalne, Tradycyjne i Kontaktowe.
Po raz drugi na Pucharze Polski gościliśmy także sędziów zagranicznych – Eliasa Boudjemę (Algiera) oraz Alexa Uhrskova Christensena (Dania). Imprezę otworzył Prezes PZK Paweł Bombolewski, po którego przemowie ruszyła rywalizacja na 5 tatami. Rozegranie poszczególnych konkurencji na 5 matach było możliwe dzięki dwugodzinnemu Seminarium Sędziowskiemu, jakie w przeddzień głównego wydarzenia przeprowadził Przewodniczący Komisji Sędziowskiej UKF Elias Boudjemaa, wprowadzając w sędziowskie arkana młodych arbitrów, których szeroka rzesza zasiliła szeregi Polskiego Zjednoczenia Karate, wydatnie przyczyniając się do sprawnego i bardzo płynnego przeprowadzenia Pucharu Polski (ostatni gwizdek sędziego zabrzmiał 2 godziny przed planowanym zakończeniem!).
Podziękowania dla partnera zawodów – Pomorza Zachodniego, które ufundowało piękne trofea.
Najlepszymi zawodnikami Pucharu Polski Karate UKF zostali Jakub Piotrowski i Małgorzata Czuba (oboje Bushikan Szczecin)
W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski zwyciężył Bushikan Szczecin
Nasi zawodnicy pod wodzą Trenerów Reprezentacji Polski UKF/IKU: Pawła Bombolewskiego i Zdzisława Nowaka wywalczyli w tej prestiżowej imprezie następujące lokaty medalowe w swoich grupach wiekowych, wagowych i stylowych:
MISTRZOWIE EUROPY
Krystyna Gawlik (Satori Jastrowie) – kata, Kobudo
Małgorzata Czuba (Bushikan Szczecin) – kata, kumite
Piotr Lisewski (Bushikan Szczecin) – kata
Maja Drozdek (Satori Jastrowie) – kata
Agata Szczypa (Akademia Karate Otwock) – Kobudo
Drużyna UWK Poland: Gabriela Jałocha, Maja Pawłowska (obie Akademia Karate Otwock) – kata duo
Drużyna UWK Poland: Gabriela Kownacka, Agata Szczypa (obie Akademia Karate Otwock) – duo Kobudo
V-CE MISTRZOWIE EUROPY
Maja Pawłowska (Akademia Karate Otwock) – kata, Kobudo
Lena Plata (Akademia Karate Otwock) – kata, kata open
Aurelia Szafrańska (Satori Jastrowie) – kata, kumite
Krystyna Gawlik (Satori Jastrowie) – kumite
Weronika Krasińska (Satori Jastrowie) – kumite
Marcel Kępiński (Satori Jastrowie) – kata
Adam Kaczmarek (Satori Jastrowie) – kumite
Maciej Majewski (Akademia Karate Otwock) – Kobudo
Michał Szczepański (Akademia Karate Otwock) – Kobudo
BRĄZOWE MEDALE MISTRZOSTW EUROPY
Gabriela Jałocha (Akademia Karate Otwock) – kata, Kobudo
Marcel Kępiński (Satori Jastrowie) – kumite
Maja Drozdek (Satori Jastrowie) – kumite
Weronika Krasińska (Satori Jastrowie) – Kobudo
Amelia Karbowiak (Satori Jastrowie) – kata
Mateusz Rosłoniec (Akademia Karate Otwock) – kumite
Gabriela Kownacka (Akademia Karate Otwock) – Kobudo
Michał Woźniak (Akademia Karate Otwock) – Kobudo
Jedynym polskim sędzią na Mistrzostwach Europy WKA w Liege był Mariusz Gawlik.
Świetny występ zanotowali zawodnicy Reprezentacji Polski IKU na Mistrzostwach Europy IKU w Novym Meście (Słowenia)! Nasi karatecy, pod wodzą Trenera-Selekcjonera Reprezentacji Polski IKU Sensei Pawła Bombolewskiego 6 Dan oraz Trenerów Reprezentacji Polski IKU: Sensei Piotra Lisewskiego 5 Dan (kata) oraz Sensei Zdzisława Nowaka 2 Dan (kumite), wywalczyli w najważniejszej imprezie na Starym Kontynencie 7 złotych, 11 srebrnych i 20 brązowych medali, co dało nam świetne 4 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw!
Wyniki polskich karateków:
Tomasz Pawlikowski (Bushikan Szczecin)- złoty medal w kumite shobu ippon seniorów, złoty medal w jissen kumite seniorów
Natalia Nowak (Feniks Kleczew) – złoty medal w kumite shobu sanbon seniorek +63 kg, brązowy medal w kumite shobu sanbon seniorek open
Zuzanna Lisewska (Ippon Łęczyca) – złoty medal w kumite shobu ippon kadetek
Wiktoria Moraczewska (Full Sport Karate Shotokan Warszawa) – złoty medal w jissen kumite juniorek
Wioletta Ziółkowska (Full Sport Karate Shotokan Warszawa) – złoty medal w jissen kumite seniorek
Drużyna Reprezentacji Polski: Łukasz Frągnowski (Shotokan Brodnica), Szymon Frankiewicz (Ippon Łęczyca), Jakub Skrzypek (Bushikan Szczecin) – złoty medal w kumite drużynowe shobu ippon kadetów
Drużyna Reprezentacji Polski: Szymon Frankiewicz (Ippon Łęczyca), Łukasz Frągnowski (Shotokan Brodnica), Adam Lipert (Feniks Kleczew), Jakub Skrzypek (Bushikan Szczecin) – srebrny medal w kumite drużynowym rotation shobu sanbon kadetów, srebrny medal w kumite drużynowym shobu sanbon kadetów
Norbert Leśniewicz (Karateka Grodzisk Mazowiecki) – srebrny medal w kumite shobu ippon weteranów, brązowy medal w kumite shobu sanbon weteranów
Drużyna Reprezentacji Polski: Natalia Nowak (Feniks Kleczew), Justyna Niedzielewska (Feniks Kleczew), Krystyna Gawlik (Satori Jastrowie), Nikola Bąkowska (Feniks Kleczew) – srebrny medal w kumite drużynowym rotation shobu sanbon seniorek, brązowy medal w kumite drużynowym shobu sanbon seniorek
Drużyna Reprezentacji Polski: Patrycja Staszek (Bushikan Szczecin), Zuzanna Lisewska (Ippon Łęczyca), Nikola Rogowicz (Feniks Kleczew), Marta Szczotka (Full Sport Karate Shotokan) – srebrny medal w kumite drużynowym rotation shobu sanbon kadetek, brązowy medal w kumite drużynowym shobu sanbon kadetek
Krystyna Gawlik (Satori Jastrowie) – srebrny medal w kumite shobu ippon seniorek
Justyna Niedzielewska (Feniks Kleczew) – srebrny medal w kumite shobu sanbon seniorek -63 kg
Michał Czechowicz (Dragon Poddębice) – srebrny medal w jissen kumite seniorów
Lidia Smagieł-Ziółkowska (Full Sport Karate Shotokan Warszawa) – srebrny medal w jissen kumite seniorek
Radomił Kacprzak (Dragon Poddębice) – srebrny medal w kumite shobu ippon juniorów
Drużyna Reprezentacji Polski: Jakub Piotrowski (Bushikan Szczecin), Igor Leśniewicz (Karateka Grodzisk Mazowiecki), Marcel Kępiński (Satori Jastrowie), Radomił Kacprzak (Dragon Poddębice) – srebrny medal w kumite drużynowym shobu ippon juniorów
Małgorzata Czuba (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kata juniorek, brązowy medal w kumite shobu sanbon juniorek +58 kg
Drużyna Reprezentacji Polski: Jakub Piotrowski (Bushikan Szczecin), Igor Leśniewicz (Karateka Grodzisk Mazowiecki), Marcel Kępiński (Satori Jastrowie) – brązowy medal w kumite drużynowym rotation shobu sanbon juniorów, brązowy medal w kumite drużynowym shobu sanbon juniorów
Weronika Kapler (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kata seniorek
Maciej Waryński (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kumite shobu ippon seniorów
Piotr Poławski (Full Sport Karate Shotokan Warszawa) – brązowy medal w jissen kumite seniorów
Olimpia Balcerowska (Full Sport Karate Shotokan Warszawa) – brązowy medal w kata juniorek
Jakub Piotrowski (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kumite shobu ippon juniorów
Marcel Kępiński (Satori Jastrowie) – brązowy medal w kumite shobu ippon juniorów
Igor Leśniewicz (Karateka Grodzisk Mazowiecki) – brązowy medal w kumite shobu sanbon juniorów -55 kg
Piotr Lisewski (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kata weteranów
Łukasz Frągnowski (Shotokan Brodnica) – brązowy medal w kumite shobu ippon kadetów
Adrianna Bigos (Full Sport Karate Shotokan Warszawa) – brązowy medal w jissen kumite kadetek
Drużyna Reprezentacji Polski: Paweł Juraszek (Bushikan Szczecin), Maciej Waryński (Bushikan Szczecin), Jakub Piotrowski (Bushikan Szczecin), Tomasz Pawlikowski (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kata drużynowym seniorów
Drużyna Reprezentacji Polski: Paweł Juraszek (Bushikan Szczecin), Maciej Waryński (Bushikan Szczecin), Michał Czechowicz (Dragon Poddębice), Tomasz Pawlikowski (Bushikan Szczecin) – brązowy medal w kumite drużynowym shobu ippon seniorów
Znakomicie wypadli też młodzi zawodnicy UWK Poland, biorący udział w European Children Games IKU, przywożąc z Novego Mesta worek medali
Jedynym sędzią z ramienia UWK Poland był Sensei Giorgij Akopdzhanian 4 Dan
Prezes PZK Paweł Bombolewski wziął udział w posiedzeniu Komitetu Technicznego Międzynarodowej Unii Karate
W dniach 14-15 października 2023 r. w Zaborowie odbyło się Zgrupowanie Reprezentacji Polski Karate Generalnego IKU przed Mistrzostwami Europy IKU w Novym Meście (Słowenia).
Zgrupowanie poprowadziło znakomite, doświadczone trenerskie trio: Zdzisław Nowak (kumite) – Marek Kiełbasa (kata juniorów i seniorów) – Piotr Lisewski (kata dzieci, młodzików i kadetów). Otwierającą spotkanie najlepszych krajowych karateków odprawę poprowadził Trener-Selekcjoner Paweł Bombolewski. Trenerzy Reprezentacji Polski IKU dołożyli wszelkich starań, aby forma naszych zawodników na nadchodzącym czempionacie Starego Kontynentu była jak najwyższa Już nie możemy się doczekać, aby zobaczyć naszych orłów w akcji!